Kapliczki:
1. Figura Jezusa Nazareńskiego z 1848r. na styku zrębku Karczmisko ze Solniskiem, w miejscu zwanym
U Pana Boga, przy bocznej drodze odchodzącej od ul. Nowej do tzw.
Zamczysk. Kamienna. Na stopniu czworościenny, lekko ku górze zwężający się postument z cokołem i gzymsem, na nim posąg Jezusa Nazareńskiego. Na postumencie od frontu data 1848. Najprawdopodobniej figurę tę wykonał najstarszy ze znanych mistrzów kamieniarskich z Łysiny – Jan Mieszczak (zm. przed 1896r.). Miejscowa legenda głosi, że gdy pewien gospodarz szedł z Maciejówki, natknął się na straszną czarną chmurę. Mając pistolety strzelił do niej. Gdy to uczynił, chmura zniknęła a jego odrzuciło. Za ocalenie postawił tę figurę.
2. Figura MB Niepokalanie Poczętej (typ apokaliptyczny) na zrębku Jany, w środku wsi u zbiegu ulic Leśnej, Nowej, Łagodnej i Szczytowej, blisko remizy OSP. Kamienna. Na trzech stopniach dwukondygnacyjny postument z gzymsem, na nim posąg MB Niepokalanie Poczętej w nowej blaszanej obudowie. Kondygnacje oddzielone dodatkowym gzymsem, górna o przekroju poziomym mniejszym niż dolna. Na górnej kondygnacji postumentu w płyciznach płaskorzeźby: od frontu Jezus Nazareński, po lewej św. Jan Nepomucen, po prawej św. Józef. Wykonanie figury jest przypisywane jednemu z czterech miejscowych mistrzów kamieniarskich - Józefowi Szczepanikowi, niejakiemu Okrzesikowi, Janowi Putyrze (zm. w 1895r.), lub Józefowi Trzopowi.
3. Kaplica na półrolku Gugów, przy bocznej uliczce odchodzącej od ul. Figurkowej. Domkowa. Murowana z kamienia łamanego na planie prostokąta, otynkowana tylko wewnątrz. Wnętrze nakryte stropem, profilowanym wzdłuż ścian. Wewnątrz drewniana mensa, na której wsparty jest stary obraz MB Częstochowskiej oraz stare figurki – drewniana Jezusa Frasobliwego i gipsowe MB Niepokalanie Poczętej. Na ścianach stare obrazki MB i Jezusa. Na zewnątrz pod dachem profilowany gzyms, a w szczycie nad drzwiami wnęka, w której obrazek MB Częstochowskiej. Na kaplicy dach siodłowy, kryty papą.
4. Boża Męka z 1908r. na półrolku Gugów na tzw. „wielkim polu”, przy prowadzącej do Okrajnika drodze polnej, będącej przedłużeniem ul. Figurkowej. Kamienna. Na dwóch stopniach wysoki, czworościenny postument z cokołem i gzymsem oraz rodzajem przypór po bokach, na nim krucyfiks. Od frontu w dolnej części postumentu płytka blenda z napisem z nazwiskami fundatorów:
Fundator Jan Guga i Jan Tomiczek z Okrajnika R.P. 1908. W górnej części w drugiej płyciźnie płaskorzeźba św. Jana Nepomucena. Przypory po bokach zwieńczone wypukło płaskorzeźbionymi krzyżami. Figura została wykonana przez miejscowego mistrza kamieniarskiego Jana Gugę (zm. w 1939r.), który był synem innego znanego kamieniarza Michała Gugi (zm. w 1911r.) oraz jednym z jej fundatorów.
5. Figura przydrożna z 1892r. na półrolku Krupy przy ul. Figurkowej, bardzo zniszczona. Kamienna. Na dwóch stopniach czworościenny, wysoki, po bokach rozszerzony w dolnej części postument z gzymsem, pierwotnie zwieńczony posągiem MB Różańcowej, którego obecnie brak. Od frontu w dolnej części postumentu napis z nazwiskiem fundatorów:
Matko Różańca Świętego Módl się za nami Fundator Franciszek i Agnieszka Okrzesik 1892; nad nim w płyciźnie płaskorzeźba św. Dominika, a na gzymsie pozostałości cherubinka. Wykonanie figury jest przypisywane Józefowi Szczepanikowi lub niejakiemu Okrzesikowi, przy czym wziąwszy pod uwagę nazwisko fundatorów, ta druga propozycja wydaje się bardziej prawdopodobna.
6. Figura Jezusa Nazareńskiego z 1892r. na półrolku Bekry w
dolinie, na posesji ul.Nowa 14. Kamienna. Na trzech stopniach dwukondygnacyjny postument z ozdobionym cherubinkami gzymsem. Na nim posąg Jezusa Nazareńskiego, nakryty blaszanym daszkiem. Kondygnacje oddzielone dodatkowym gzymsem, górna o przekroju poziomym mniejszym od dolnej. Od frontu na dolnej kondygnacji postumentu napis z nazwiskiem fundatorów:
Jezusie Nazareński Królu Żydowski zmiłuj się nad nami Fundatorzy: Michał i Agnieszka Guga 1892. Na górnej kondygnacji wypukłe płaskorzeźby - od frontu patron fundatora św. Michał Archanioł trzymający na łańcuchu szatana; po bokach - z lewej patronka fundatorki św. Agnieszka, a z prawej św. Jan Ewangelista. Figurę wykonali znani miejscowi mistrzowie kamieniarscy: bracia Michał (zm. W 1911r.), który był zarazem fundatorem, Andrzej (zm. W 1901r,) i Jan Gugowie. W 2000r. obiekt został odnowiony i odmalowany przez Stanisława Talika, pochodzącego z Okrajnika a zamieszkałego w Jastrzębiu.
7. Kaplica z figurą św. Jana Nepomucena Nepomucena na półrolku Koniec połączonym z Rachwalami na posesji ul.Pogródkowa 9. Domkowa. Murowana z kamienia na planie kwadratu, otynkowana. Dach namiotowy, kryty blachą, zwieńczony pazdurem i krzyżem. Wewnątrz drewniana figura św. Jana Nepomucena oraz obraz MB Częstochowskiej, figurka MB Niepokalanie Poczętej, krzyże i inne drobniejsze dewocjonalia. Obraz MN Częstochowskiej w typie charakterystycznym dla malarni jasnogórskiej – na desce namalowano farbą olejną tylko twarze MB i Dzieciątka oraz ich dłonie, natomiast całość przykryto drewnianą, złoconą sukienką wraz z koronami, ozdobionymi imitacjami kamieni szlachetnych. Kaplica stoi na dawnej posesji wójta Łysiny Michała Rachwała. Legenda głosi, że pasterz Jan Małysiak, który pasał krowy u Rachwałów, wyniósł ową figurę na drogę i zażartował z Jana Nepomucena
Nie siedź w tej kaplicy, tylko chodź sobie po drodze (lub
stań Se przy drodze) i od tej chwili zachorował na nogi. Ponieważ jednak bardzo tego żałował i modlił się do św. Jana by mu ten przebaczył i przywrócił zdrowie, wyzdrowiał po kilku latach.
8. Figura MB Niepokalanie Poczętej - Królowej Nieba i Ziemi z Dzieciątkiem z 2 połowy XIX w. na półrolku Bolęcinówka na posesji ul. Łagodna 14. Na nowym, czworościennym, betonowym postumencie z gzymsem kamiennym figura MB Niepokalanie Poczętej - Królowej Nieba i Ziemi z Dzieciątkiem. Stary kamienny postument leży obok figury. Figura jest być może dziełem Józefa Trzopa. Odnowiona przez Józefa Karcza.
9. Kapliczka drewniana z obrazkiem MB Częstochowskiej ufundowana przez Jana i Annę Bistyga około roku 1928, zawieszona pierwotnie została na buku, na pograniczu Maciejówki, Kocierza i Łysiny. W roku 1940, w czasie zawieruchy wojennej zrzucona z drzewa. Kapliczkę znaleźli Franciszek i Marianna Okrzesik z domu Bistyga i po odnowieniu umieścili na drewnianym budynku przy ul. Bukowej 34. Obfite opady śniegu zimy 2005/2006, spowodowały zawalenie się starego dachu. W czerwcu 2006 r. dom został rozebrany, natomiast kapliczkę umiejscowiono na ozdobnej belce z powały, z wypalonymi na niej literami IHS oraz rozetą. Całość obudowana została kamieniami. Powyższe informacje w roku 2003 przekazała Pani Stefania Guga - córka F. i M. Okrzesik.
10. Ponad 100-letnia kapliczka drewniana zawieszona na świerku z obrazkiem Serca Pana Jezusa. Znajduje się w Dolinie za ul. Bukową.
11. Drewniana kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, zawieszona na modrzewiu przy ul. Nowej. Ma ponad 150 lat.
12. Kapliczka przy skrzyżowaniu dróg leśnych Łysina - Rozcięta - Gibasy drewniana, otoczona białą metalową ramką z umoszczoną w niej szybką - na słupku świerkowym przywiązanym do rosnącego buka. W kapliczce znajduje się obraz MB Nieustającej Pomocy, średniej wielkości figurka MB z Gorejącym Sercem, mała gipsowa figurka MB Fatimskiej i mała drewniana figurka prawdopodobnie św. Józefa. W sierpniu 2009r. w kapliczce znajdował się również kielich z hostią. W sierpniu 2010r. kielicha nie było, natomiast dostawiono trzecią małą figurkę Matki Boskiej.
13. Drewniana figura Św. Floriana - patrona strażaków, która wyszła spod dłuta art. rzeźbiarza Aleksandra Witka. Do pierwszych miesięcy roku 2011 figura stała w centrum wsi na skrzyżowaniu ul. Leśnej, Łagodnej, Nowej i Szczytowej pod starą, rozłożystą lipą. W maju, po niezbyt udanej renowacji ustawiona została w punkcie widokowym na Placu Odnowy.
14. Nowe kapliczki - w roku 2007 na prywatnej posesji przy ul. Szczytowej 22, wśród zieleni, na ogrodowej skarpie wybudowana została kamienna grota wysokości 1m, w której 2 czerwca tegoż roku właściciele postawili wyrzeźbioną w lipowym drewnie przez art. rzeźbiarza Aleksandra Witka - figurę Matki Boskiej wys. 60cm. a w 2010 r. również przy ul. Szczytowej na rosnącej przy drodze dzikiej cześni - została zawieszona drewniana kapliczka Św. Ducha, wykonana przez właścicielkę parceli o pięknej nazwie
Pieśń poranka - Aleksandrę Gawryś. Na sosnowej desce wypalono symbole przedstawiające Św. Ducha, widoczną z tego miejsca panoramę gór z uwzględnieniem kościoła w Jasnej Górce oraz Psalmem 9 (
Chwalę Cię Panie całym sercem opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła cieszyć się będę i radować Tobą psalm będę śpiewać na cześć Twego Imienia.)