Witamy w Kole Gospodyń Wiejskich w Łysinie

front
Piękne położenie Łysiny na grani Ścieszków Groń (779 m n.p.m.) słynie jednymi z najładniejszych widoków (11 zdjęć) w Beskidzie Małym. Przed naszymi oczami rozpościera się panorama od Turbacza poprzez Babią Górę, Pilsko, Romankę aż po Skrzyczne. W pogodne dni na horyzoncie widać szczyty Tatr Zachodnich, m.in. Wołowca (2064 m n.p.m.), Ostrego (2088 m n.p.m.) i Płaczliwego Rohacza (2125 m n.p.m.). widok Przez naszą wieś przechodzi drugi co do długości w Beskidzie Małym, zielony szlak PTTK, z Gaik do Suchej Beskidzkiej. Przejście przez Gibasy, Łamaną Skałę, Żurawnicę do Suchej Beskidzkiej zajmuje około 8 godzin, na dojście w drugą stronę do Gaik przez Przełęcz Kocierską trzeba przeznaczyć do 6 godzin.
W Łysinie - w budynku OSP, zobaczyć można powstałą w 2008 r. z inicjatywy naszego Koła Izbę Regionalną (9 zdjęć), w której zostały zgromadzone eksponaty w liczbie ponad 170, używane w ubiegłym stuleciu do pracy na roli, w obejściu i domu typu: wialnia, ręczny dźwig, narzędzia do obróbki drewna, kamienia, sprzęt do wyrobu nici lnianych, żarna, magiel itd. Izba to doskonałe miejsce, w którym młode pokolenia mogą zapoznać się z warunkami życia i pracy naszych Rodziców i Dziadków.
Na terenie wsi, rozrzucone przy drogach, polach i domach znajdują się liczne, godne zobaczenia kamienne i drewniane kapliczki.
izba We wschodniej części Łysiny, znajduje się skupisko starych zabudowań (6 zdjęć), w tym najstarszy we wsi (1860r.) budynek, posiadający mury metrowej szerokości, a na prawo od zielonego szlaku na Gibasy znajduje się zespół skał zwanych Zamczyska (7 zdjęć), których 10 metrowe bloki skalnego piaskowca przyciągają amatorów wspinaczki skałkowej. Tuż obok jest głęboka na 10 i długa na 59 metrów Jaskinia Lodowa. To najniżej położona w Polsce jaskinia, w której lód utrzymuje się przez cały rok, jednak ze względu na swoje walory przyrodnicze, a także na ciężkie warunki eksploracji, jaskinia nie jest udostępniona turystom.
Okolica Łysiny to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki czynnej. Latem oprócz pieszych wędrówek po górach, można popływać na żaglówkach, kajakach, rowerach wodnych lub statkiem wycieczkowym po Jeziorze Żywieckim. Akwen ten cieszy się również sporym wzięciem wśród wędkarzy. Zimą natomiast można poszusować w kilku ośrodkach narciarskich, między innymi na Pilsku (27 km) bądź na górze Żar (18 km).
Zamczyska Zaledwie 15 km od Łysiny, w pobliskim Żywcu znajduje się zamek Habsburgów a w nim muzeum żywieckie z ciekawymi, okresowymi wystawami w Dziale Etnograficznym. Po zwiedzeniu muzeum, spacerze po zamkowym parku, w którym znajduje się domek chiński i otwarty w 2011 Park Miniatur, warto odpocząć w kawiarni Wiedeńskiej przy doskonałej kawie i ciepłej szarlotce czy strudlu. Spragnieni mocniejszych trunków z pewnością nie ominą założonego w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga słynnego browaru. Na przełomie lipca i sierpnia, co roku odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej a w grudniu Gody. Natomiast w Dniu Bożego Ciała warto przyjrzeć się przepięknym strojom mieszczan, biorących udział w procesji kroczącej ulicami Żywca. Jeśli ktoś lubi buszować po typowych, wiejskich targach , będzie mógł zaspokoić swoją żądzę na takowym, albowiem w każdą środę, we wczesnych godzinach rannych zjeżdżają na plac targowy górale z całego Podhala, oferując między innymi wyroby bednarskie i wikliniarskie.
W pobliskim Ślemieniu na uwagę zasługuje również Żywiecki Park Etnograficzny, który przeniesie nas do dawnej wsi górali beskidzkich.
ulica Łagodna Tuż obok, w Łękawicy, warto wstąpić do Izby Twórczości Józefa Hulki słynnego artysty ludowego z Łękawicy, w której obejrzeć można jego obrazy malowane na szkle, rzeźby i płaskorzeźby, gwiazdy kolędnicze i szopki.
Zapraszamy do odwiedzania naszej maleńkiej, pięknej wsi. Grupom zorganizowanym pomożemy w urządzeniu biesiady przy ognisku, natomiast w Izbie Regionalnej możemy zaprezentować pokaz regionalnych potraw. Wymaga to wcześniejszego uzgodnienia terminu i programu.

Do zobaczenia w Łysinie...